Epson EB-2245U Standard throw projector 4200 ANSI lumens 3LCD WUXGA (1920x1200) White
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: V11H816041
- EAN: 8715946628516
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £400.00 |
Related Products
Description
Outstanding quality display of up to 300 inches
Full HD resolution combined with Epson’s 3LCD technology ensures high-quality content has more vivid colours and brighter images. HDMI connectivity guarantees sharper and clearer presentations delivered on a scalable image size of up to 300 inches.
Home screen
The home screen offers quick and easy access to a variety of useful functions, such as connection sources. Wireless connections can also be made easily using the information on screen.
Value-added flexibility
Offers an outstanding brightness 4,200 lumens and full HD resolution with the EB-2245U, designed to project a scalable image size of up to a 300 inches, gesture presenter and offers connectivity options such as dual HDMI and wireless LAN connectivity.
Simple setup and multiple connectivity
The EB-2245U offers a wide range of connectivity options, including screen mirroring, wireless LAN and two HDMI inputs. Setup is easy too, thanks to features including auto-power-on, focus help, keystone correction and screen fit - delivering presentations quickly and efficiently.
Gesture Presenter
Change slides by simply moving your hand, making even smarter presentations a reality by liberating the user from their remote control or mouse.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| White light output | 4200 ANSI lumens |
| Colour light output | 4200 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1143 - 6604 mm (45 - 260") |
| Projection distance | 1.5 - 8.9 m |
| Contrast ratio (typical) | 400:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 15000:1 |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 3100 ANSI lumens |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Keystone correction, vertical | ± 30° |
| Keystone correction, horizontal | ± 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4200 ANSI lumens |
| Lamps | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 23 - 38.4 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.5 - 2 |
| Throw ratio | 1.57 - 2.58:1 |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Dynamic, Photo, Presentation, Whiteboard, sRGB |
| Colour modes (2D) | Cinema, Dynamic |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| RS-232C | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| S-Video inputs quantity | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| RS-232 ports | 1 |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 2 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Technical details | |
| Colour modes (2D) | Cinema, Dynamic |
| Product colour | White |
| RS-232C | Yes |
| Lamp power | 300 W |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 50 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 15 cm |
| HD type | Full HD |
| Performance | |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 410 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 350 W |
| Packaging data | |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 6.52 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Monitor, EasyMP Multi PC Projection, EasyMP Network Projection, EasyMP Slide Converter |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Width | 377 mm |
| Depth | 291 mm |
| Height | 110 mm |
| Package weight | 6.52 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Bundled software | EasyMP Monitor, EasyMP Multi PC Projection, EasyMP Network Projection, EasyMP Slide Converter |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 50 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 15 cm |
| Other features | |
| RS-232C | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Power consumption (economy mode) | 350 W |