Epson EB-1780W data projector Standard throw projector 3000 ANSI lumens 3LCD WXGA (1280x800) Black, White
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: V11H795041
- EAN: 8715946629926 5057454609568
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EB-1780W data projector Standard throw projector 3000 ANSI lumens 3LCD WXGA (1280x800) Black, White |
V11H795041 | |||
|
EB-1780W Projector |
EB1780W | |||
|
EB-1780W Projector |
EB1780W | |||
|
EB-1780W - LCD projector - portable - 3000 lumens (white) - 3000 lumens (colour) - WXGA (1280 x 800) - 16:10 - 720p - 802.11n wireless / NFC / Miracast View on InTouch |
4137290 | |||
|
EB-1780W LCD Projector - 720p - HDTV - 16:10 - Front, Ceiling - 206 W - 4000 Hour Normal Mode |
STD10004798 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,021.70 | ||
| Amazon | New | £919.63 | ||
| Amazon | Used | £597.79 | ||
| Amazon | New | £644.99 | ||
| Amazon | New | £609.99 | ||
| Amazon | New | £674.00 | ||
| Amazon | New | £993.21 | ||
| Amazon | New | £644.99 | ||
| Amazon | New | £1,505.48 | ||
| Amazon | New | £986.36 | ||
| Currys Business | Epson EB-1780W - LCD projector - portable - 802.11n wireless / NFC / Miracast - black, white | New | £657.58 |
Related Products
Description
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| White light output | 3000 ANSI lumens |
| Colour light output | 3000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Projection distance (wide) | 0.7 - 6.8 m |
| Projection distance (tele) | 0.8 - 8.2 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 762 - 7620 mm (30 - 300") |
| Projection distance | 1.35 - 1.62 m |
| Contrast ratio (typical) | 10000:1 |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 1900 ANSI lumens |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 206 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 7000 h |
| Light source | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 206 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 7000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 13.52 - 16.22 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.58 - 1.7 |
| Throw ratio | 1.04 - 1.26:1 |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Full HD | No |
| HD-Ready | Yes |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1360 x 768 (WXGA) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 1 W |
| Ports & interfaces | |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Sound emission | |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Black, White |
| Lamp power | 206 W |
| Products per pallet | 75 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.18 m |
| Products per pallet layer (UK) | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer | 5 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 90 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.18 m |
| Performance | |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 1 W |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black, White |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop, Ceiling |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 277 W |
| Power consumption (standby) | 0.34 W |
| Power consumption (economy mode) | 200 W |
| Packaging data | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 425 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 3.65 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 425 mm |
| Package height | 140 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Width | 292 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 3.65 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 75 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.18 m |
| Products per pallet layer (UK) | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer | 5 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 90 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.18 m |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 200 W |