| Projector |
|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| White light output | 4400 ANSI lumens |
| Colour light output | 4400 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Projection distance (wide) | 0 - 0.4 m |
| Projection distance (tele) | 0 - 0.6 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1778 - 2540 mm (70 - 100") |
| Contrast ratio (typical) | 300:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 16000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2900 ANSI lumens |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Keystone correction, vertical | ± 3° |
| Keystone correction, horizontal | ± 3° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4400 ANSI lumens |
| Lamps |
|---|
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source |
|---|
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Lens system |
|---|
| Fixed focal length | 4.2 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.27 - 0.37:1 |
| Scanning frequency |
|---|
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video |
|---|
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Dynamic, Photo, Presentation, Whiteboard, sRGB |
| Colour modes (2D) | Cinema, Dynamic |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Audio |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces |
|---|
| RS-232C | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Microphone in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| S-Video inputs quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| RS-232 ports | 1 |
| DVI port | No |
| AC (power) in | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission |
|---|
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Technical details |
|---|
| Colour modes (2D) | Cinema, Dynamic |
| Product colour | White |
| RS-232C | Yes |
| Lamp power | 300 W |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| HD type | Full HD |
| Performance |
|---|
| Password protection | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Features |
|---|
| Password protection | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Design |
|---|
| Product type | Ultra short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Display |
|---|
| Built-in display | No |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 490 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 400 W |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 785 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 26 kg |
| Security |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 785 mm |
| Package height | 335 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Width | 474 mm |
| Depth | 447 mm |
| Height | 130 mm |
| Package weight | 26 kg |
| Packaging content |
|---|
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Other features |
|---|
| RS-232C | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Power consumption (economy mode) | 400 W |