Epson C13T580800/T5808 Ink cartridge black matt 80ml for Epson Stylus Pro 3800/3880
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £68.48 | ||
| Amazon | New | £47.09 | ||
| Amazon | New | £60.20 | ||
| Amazon | New | £57.00 | ||
| Amazon | New | £62.04 |
Related Products
Description
Compatible Printers: Epson Stylus Pro 3800, Epson Stylus Pro 3880, Epson Stylus Pro 3880 Designer Edition
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T580800 |
| Black ink volume | 80 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Matte black |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | Stylus Pro 3880 Stylus Pro 3800 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Matte black |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Products per pallet layer (UK) | 600 pc(s) |
| Products per pallet layer | 420 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3600 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 120 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 0.162 g |
| Package width | 35 mm |
| Package height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 0.162 g |
| Package width | 35 mm |
| Package height | 80 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2520 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 120 cm |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.062 g |
| Products per pallet | 2520 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 600 pc(s) |
| Products per pallet layer | 420 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3600 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 120 cm |
| Other features | |
| Country of origin | China |