| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Country of origin | Mexico |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Receiver sensitivity | 802.11b (CCK)
-101 dBm @ 1 Mbps
-98 dBm @ 2 Mbps
-92 dBm @ 5.5 Mbps
-89 dBm @ 11 Mbps
802.11g (non HT20)
-96 dBm @ 6 Mbps
-95 dBm @ 9 Mbps
-94 dBm @ 12 Mbps
-92 dBm @ 18 Mbps
-88 dBm @ 24 Mbps
-85 dBm @ 36 Mbps
◦ -81 dBm @ 48 Mbps
◦ -79 dBm @ 54 Mbps
802.11a (non HT20)
-96 dBm @ 6 Mbps
-95 dBm @ 9 Mbps
-94 dBm @ 12 Mbps
-92 dBm @ 18 Mbps
-88 dBm @ 24 Mbps
-85 dBm @ 36 Mbps
-80 dBm @ 48 Mbps
-79 dBm @ 54 Mbps
2.4 GHz
802.11n (HT20)
-96 dBm @ MCS0
-93 dBm @ MCS1
-90 dBm @ MCS2
-87 dBm @ MCS3
-84 dBm @ MCS4
-79 dBm @ MCS5
-78 dBm @ MCS6
-76 dBm @ MCS7
-93 dBm @ MCS8
-90 dBm @ MCS9
-87 dBm @ MCS10
-84 dBm @ MCS11
-81 dBm @ MCS12
-76 dBm @ MCS13
-75 dBm @ MCS14
-73 dBm @ MCS15
5 GHz
802.11n (HT20)
-96 dBm @ MCS0
-92 dBm @ MCS1
-90 dBm @ MCS2
-86 dBm @ MCS3
-83 dBm @ MCS4
-79 dBm @ MCS5
-77 dBm @ MCS6
-76 dBm @ MCS7 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channels quantity | 25 channels |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Channels quantity | 25 channels |
| Network |
|---|
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Features |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Receiver sensitivity | 802.11b (CCK)
-101 dBm @ 1 Mbps
-98 dBm @ 2 Mbps
-92 dBm @ 5.5 Mbps
-89 dBm @ 11 Mbps
802.11g (non HT20)
-96 dBm @ 6 Mbps
-95 dBm @ 9 Mbps
-94 dBm @ 12 Mbps
-92 dBm @ 18 Mbps
-88 dBm @ 24 Mbps
-85 dBm @ 36 Mbps
◦ -81 dBm @ 48 Mbps
◦ -79 dBm @ 54 Mbps
802.11a (non HT20)
-96 dBm @ 6 Mbps
-95 dBm @ 9 Mbps
-94 dBm @ 12 Mbps
-92 dBm @ 18 Mbps
-88 dBm @ 24 Mbps
-85 dBm @ 36 Mbps
-80 dBm @ 48 Mbps
-79 dBm @ 54 Mbps
2.4 GHz
802.11n (HT20)
-96 dBm @ MCS0
-93 dBm @ MCS1
-90 dBm @ MCS2
-87 dBm @ MCS3
-84 dBm @ MCS4
-79 dBm @ MCS5
-78 dBm @ MCS6
-76 dBm @ MCS7
-93 dBm @ MCS8
-90 dBm @ MCS9
-87 dBm @ MCS10
-84 dBm @ MCS11
-81 dBm @ MCS12
-76 dBm @ MCS13
-75 dBm @ MCS14
-73 dBm @ MCS15
5 GHz
802.11n (HT20)
-96 dBm @ MCS0
-92 dBm @ MCS1
-90 dBm @ MCS2
-86 dBm @ MCS3
-83 dBm @ MCS4
-79 dBm @ MCS5
-77 dBm @ MCS6
-76 dBm @ MCS7 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channels quantity | 25 channels |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Security |
|---|
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, TKIP, WPA, WPA2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power |
|---|
| Power plug type | Type C |
| Power consumption (typical) | 15.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Design |
|---|
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Antenna |
|---|
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details |
|---|
| Receiver sensitivity | 802.11b (CCK)
-101 dBm @ 1 Mbps
-98 dBm @ 2 Mbps
-92 dBm @ 5.5 Mbps
-89 dBm @ 11 Mbps
802.11g (non HT20)
-96 dBm @ 6 Mbps
-95 dBm @ 9 Mbps
-94 dBm @ 12 Mbps
-92 dBm @ 18 Mbps
-88 dBm @ 24 Mbps
-85 dBm @ 36 Mbps
◦ -81 dBm @ 48 Mbps
◦ -79 dBm @ 54 Mbps
802.11a (non HT20)
-96 dBm @ 6 Mbps
-95 dBm @ 9 Mbps
-94 dBm @ 12 Mbps
-92 dBm @ 18 Mbps
-88 dBm @ 24 Mbps
-85 dBm @ 36 Mbps
-80 dBm @ 48 Mbps
-79 dBm @ 54 Mbps
2.4 GHz
802.11n (HT20)
-96 dBm @ MCS0
-93 dBm @ MCS1
-90 dBm @ MCS2
-87 dBm @ MCS3
-84 dBm @ MCS4
-79 dBm @ MCS5
-78 dBm @ MCS6
-76 dBm @ MCS7
-93 dBm @ MCS8
-90 dBm @ MCS9
-87 dBm @ MCS10
-84 dBm @ MCS11
-81 dBm @ MCS12
-76 dBm @ MCS13
-75 dBm @ MCS14
-73 dBm @ MCS15
5 GHz
802.11n (HT20)
-96 dBm @ MCS0
-92 dBm @ MCS1
-90 dBm @ MCS2
-86 dBm @ MCS3
-83 dBm @ MCS4
-79 dBm @ MCS5
-77 dBm @ MCS6
-76 dBm @ MCS7 |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 210.8 mm |
| Depth | 210.8 mm |
| Weight | 930 g |
| Height | 50.8 mm |
| Package width | 225.6 mm |
| Package depth | 244.6 mm |
| Package height | 98.6 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 225.6 mm |
| Package depth | 244.6 mm |
| Package height | 98.6 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Logistics data |
|---|
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |