Cisco AIR-AP2802E-E-K9 wireless access point 5200 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: AIR-AP2802E-E-K9
- EAN: 0882658858451 3523210099352
Offer details
Related Products
Description
For large enterprise organizations that rely on Wi-Fi to engage with customers, the 2800 Series is a hands-off product that’s intelligent enough to make decisions based on end-device activities and usage. This automation allows you to devote time to other pressing matters, secure in the knowledge that your Wi-Fi network is performing to its utmost potential.
The Aironet 2800 Series is packed with the features and capabilities that have made Cisco the industry leader, at a price point that is ideal for managing wireless growth, capacity, and coverage gaps in dense indoor environments.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Wi-Fi data rate (max) | 2600 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5200 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2600 Mbit/s |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.6, 5.64 - 5.7 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Certification | UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 IEC 60950-1 EN 60950-1 EN 50155 FCC 15.107, 15.109, 15.247, 15.407, 14-30 RSS-247 EN 300.328, EN 301.893 ARIB-STD 66 ARIB-STD T71 ICES-003 VCCI EN 301.489-1 / -17 EN 60601-1-2 |
| Maximum data transfer rate | 5200 Mbit/s |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.6, 5.64 - 5.7 GHz |
| Channels quantity | 29 channels |
| Network | |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 IEC 60950-1 EN 60950-1 EN 50155 FCC 15.107, 15.109, 15.247, 15.407, 14-30 RSS-247 EN 300.328, EN 301.893 ARIB-STD 66 ARIB-STD T71 ICES-003 VCCI EN 301.489-1 / -17 EN 60601-1-2 |
| Memory | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2600 Mbit/s |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.6, 5.64 - 5.7 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5200 Mbit/s |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA, WPA2 |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 IEC 60950-1 EN 60950-1 EN 50155 FCC 15.107, 15.109, 15.247, 15.407, 14-30 RSS-247 EN 300.328, EN 301.893 ARIB-STD 66 ARIB-STD T71 ICES-003 VCCI EN 301.489-1 / -17 EN 60601-1-2 |
| Antenna | |
| Number of connectors | 4 |
| Antenna type | External |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 222.8 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Height | 63.5 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |