X-Rite i1Basic Pro 3 colorimeter
- Brand: X-Rite
- Category:
- SKU: EO3BAS
- EAN: 7640111923107
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £2,109.28 |
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Measurement time | 400 s |
| Dimensions (WxDxH) | 69 x 162 x 64 mm |
| Compatible operating systems | MacOS X 10.11x, 10.12x, 10.13x, 10.15 Windows 7, 8, 8.1, 10 |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 2000 MB |
| Minimum processor | MAC: Intel® Core 2 Duo CPU or better; WINDOWS: Intel® Core 2 Duo or AMD Athlon™ XP or better |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 1.1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69 mm |
| Weight | 285 g |
| Height | 64 mm |
| Depth | 162 mm |
| Power | |
| USB powered | Yes |