Western Digital My Passport 4 TB Grey
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WDBAGF0040BGY-WESN
- EAN: 0619659184803
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
WD My Passport SSD WDBAGF0040BGY - SSD - encrypted - 4 TB - external (portable) - USB 3.2 Gen 2 (USB-C connector) - 256-bit AES - grey |
W126288348 | |||
|
My Psspor SSD 4 Spce Gry |
WDBAGF0040BGY-WESN | |||
|
WD My Passport SSD WDBAGF0040BGY - sol |
329404 | |||
|
WD 4TB MY PASSPORT SSD PORTABLE View on Xvantage |
CA69706 | |||
| Ingram Micro CS |
WD 4TB MY PASSPORT SSD PORTABLE |
CA69706 | |||
|
SSDEX USB3.2 My Passport SSD 4TB Space Gray Supports USB |
WDBAGF0040BGY-WESN | |||
|
WD My Passport SSD WDBAGF0040BGY - solid state drive - 4 TB - USB 3.2 Gen 2 |
STD10031543 | |||
|
WD My Passport SSD WDBAGF0040BGY - SSD - encrypted - 4 TB - external (portable) - USB 3.2 Gen 2 (USB-C connector) - 256-bit AES - grey View on InTouch |
6302110 | |||
|
WD SSDEX USB3.2 My Passport SSD 4TB Space Gray Supports USB 3.2 Gen 2 |
2460153 | |||
|
WD 4TB MY PASSPORT SSDPORTABLE SSD SPACE GREY |
WDBAGF0040BGY |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 5429 hours ago | £319.90 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £309.31 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £315.45 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £357.58 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £343.80 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £322.58 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £337.73 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £348.52 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £371.14 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £348.96 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £318.69 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £392.40 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £314.04 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £308.42 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £314.99 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £316.87 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £314.99 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £321.67 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £333.99 | |
| Amazon | New | 5429 hours ago | £256.00 |
Description
Larger files and more content demand next-level performance. The My Passport™ SSD delivers read speeds of up to 1050MB/s and write speeds of up to 1000MB/s, and capacities of up to 4TB so you can access your digital world anytime, anywhere.
PASSWORD PROTECTION WITH HARDWARE ENCRYPTION
Your digital world is invaluable. Help keep your data safe with password enabled 256-bit AES hardware encryption and simple backup.
TAKING DURABILITY TO GREATER HEIGHTS
Carry your data with confidence. The My Passport™ SSD has a bold, metal design that is tough enough to handle whatever comes your way. Shock and vibration resistant. Drop resistant up to 6.5ft (1.98m).
SIMPLE BACKUP
Included backup software makes it easy to enable simple back up of high-capacity files to your drive or cloud service account. Set it and forget it! Compatible with Apple Time Machine (requires reformatting).
THE NEW LOOK OF SSD PERFORMANCE
Stylishly designed in a range of colors, enclosed in a compact sleek metal design. The My Passport™ SSD is engineered from the ground up to be a quality drive, inside and out, to deliver reliable performance. It’s a trusted drive built with WD reliability.
OUT OF THE BOX COMPATIBILITY
No setup required. Ready to use right out of the box and compatible with PC and Mac. Equipped with USB 3.2 Gen-2 technology, the My Passport™ SSD comes with a USB-C™ cable and USB-A adaptor to work with legacy systems.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| SSD capacity | 4 TB |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Metal |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Vibration proof |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Solid state drive | |
| NVMe | Yes |
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| SSD capacity | 4 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Housing material | Metal |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Vibration proof |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.1 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Height | 8.89 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |