Western Digital DC HC590 internal hard drive 26 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: 0F65672
- EAN: 0829686009172 0829686009141
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Dc Hc590 Inernl Hrd Drive |
0F65672 | |||
|
DC HC590 26TB 512MB SATA 512E SE NP3 |
542550 | |||
|
3.5in 26TB 512 7200RPM SATA ULTRA 512E SE NP3 DC HC590 |
0F65672 | |||
|
HD3.5 SATA3-Raid 26TB WUH722626ALE6L4 (Di) |
0F65672 | |||
|
WD Ultrastar DC HC590 0F65672 - Hard drive - Data Centre - encrypted - 26 TB - internal - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB - TCG Encryption View on InTouch |
10526970 | |||
|
WD HD3.5" SATA3-Raid 26TB WUH722626ALE6L4 (Di) |
2470453 |
Description
The world’s first 11-disk CMR HDD platform delivers unbeaten capacity of up to 26TB1 to help quench customer’s insatiable demand for increased storage density in the existing storage footprint.
Rapid Qualification and Rock Solid Reliability
Leveraging field-proven hardware and firmware designs from generations of highly successful products ensures easy qualification, seamless integration and rapid adoption while maintaining superior dependability and reliability.
Maximum Rack-Space Efficiency
The higher storage density provided by 11 disks combined with our energy-assisted Perpendicular Magnetic Recording (ePMR) technologies, which increase tracks-per-inch (TPI), allow data centers to maximize their storage efficiency.
Protected Against Vibration & Shock
Our exclusive Rotational Vibration Safeguard (RVS) uses dual sensors to anticipate and counteract disturbances, maintaining peak performance in high-vibration environments. Combined with Dynamic Fly Height technology, Western Digital offers exceptional drive reliability and protection from unexpected shock events.
Engineered with Industry-Leading Technology
Western Digital’s proprietary OptiNAND™ technology leverages integrated iNAND® embedded flash to perform key housekeeping functions, freeing up more capacity and improving the overall drive performance.
Powerful Performance and Resiliency
Choose ArmorCache™ write cache disabled (WCD) mode for increased random write performance or select write cache enable (WCE) mode to protect cached data in case of Emergency Power Off (EPO) or unexpected power loss scenarios.
Meet Eco Goals with Helium
Choose ArmorCache™ write cache disabled (WCD) mode for increased random write performance or select write cache enable (WCE) mode to protect cached data in case of Emergency Power Off (EPO) or unexpected power loss scenarios.
Trusted Reliability, Quality and World-Class Support
As an industry-leading hard drive manufacturer, Western Digital stands behind their Ultrastar hard drives with the assurance of a projected 2.5M-hour MTBF2 rating, a 5-year limited warranty3 and world-class support services to help create environments for data to thrive.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 26 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 26 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 200 G |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 670 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 146.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |