Western Digital Black internal hard drive 500 GB 7200 RPM 64 MB 3.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD5003AZEX
- EAN: 0718037800233 0806291843728 56 ...1843728 5695696129460 7612392234456 5053973174518 4053162344938 0132018245262 0809385162620 0112840007412 0172302900125 0804067176070 0112040012766 5053460964882 0803983022362 0798528181683 4016138800098 8032976064559 7180378002332 0956262628905 5055851112773 0163120474677 5711045415388 5054565307932 5054629307939 0151902931180 5052182260456 0191120102504 0112840005197more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £68.50 | ||
| Amazon | New | £28.95 | ||
| Amazon | New | £24.95 | ||
| Amazon | New | £63.54 |
Related Products
Reasons To Buy

FOR LOADING GAMES OR LARGE FILES
The WD Black drive features a dual-core processor that offers twice the processing capability as a standard single-core processor to maximize drive performance.
HIGH-SPEED DATA TRANSFER
With 128MB of cache on 5TB and 6TB models, WD's Dynamic Cache Technology improves performance in real time to allocate and optimize cache between reads and writes.


INCREASED RELIABILITY
Helps reduce system-induced vibrations from other components, optimizing performance and reliability.
Description
WD Black hard drives are designed for desktop PC and power users who demand performance, with a variety of upgrade options available.
For Creatives & Enthusiasts
WD Black drives deliver inspiring performance for storing large multimedia files of photos, videos and applications.
For Gamers
Tuned for performance and perfect for gaming. WD Black drives offer large capacities to store your expanding gaming library.
Longer Warranty
Every WD Black drive is backed by an industry leading 5-year limited warranty.
PERFORMANCE FOR POWER USERS
For creatives, enthusiasts, and gamers, WD Black hard drives are designed for power users who demand performance for power computing.
Capacity for Basic Storage
With up to 1TB, this storage size is intended for basic users who don’t plan to expand their digital library or digital archive. Get basic storage for photos, videos, games, music, files, etc.
Capacity for Average Storage
With 2TB to 4TB, this storage size is best for users who take lots of photos and videos with their smartphone and want to confidently back up or have a copy of their data. Get reliability and capacity for your current and near-future needs.
Capacity for Enthusiasts and Prosumers
With 5TB and up, this storage size is best for anyone considering the future of their system. Whether you’re a gamer, shoot professionally, or have a growing amount of files and projects, get the highest capacity plus a long 5-year limited warranty.
Highest Capacity for Gamers
As game sizes grow, so does the need for capacity. WD Black hard drives deliver the best performance and reliability for gaming as well as a longer 5-year limited warranty to match your other performance PC components.
EASY BACKUP AND UPGRADE
Acronis True Image WD Edition software, available as a free download, can clone drives and backup your operating system, applications, settings and all of your data.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 150 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Start/stop cycles | 300000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 150 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Start/stop cycles | 300000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.8 W |
| Power consumption (write) | 6.8 W |
| Power consumption (read) | 6.8 W |
| Power consumption (idle) | 6.1 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating shock | 350 G |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 430 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |