Vertiv VR3150SP rack cabinet 42U Freestanding rack Black, Transparent
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: VR3150SP
- EAN: 0767041025286 4061471035775
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 42U |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1022 kg |
| Removable back door | Yes |
| Removable front door | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Adjustable feet | Yes |
| Back door key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Side panel key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Maximum weight capacity | 1360 kg |
| Material | Metal |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certification | EIA 310E UL2416 RoHS REACH |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Side panels included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 800 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 162 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 1360 kg |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Side panels included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certificates | |
| Certification | EIA 310E UL2416 RoHS REACH |
| Material | |
| Material | Metal |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |