Vertiv VR3107 rack cabinet 48U Freestanding rack Black, Transparent
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: VR3107
- EAN: 0767041025330 4061471035034
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Rack 48U 2265mm (96.16”)H x 600mm (23.62”)W x 1115mm (43.89”)D with (1) 77% Perforated Locking Front Door (2) 77% Perforated Split Locking Rear Doors Color RAL 7021 Black gray |
VR3107 | |||
| Ingram Micro CS |
48U SERVER RACK 600X1115MM |
W894620 |
Related Products
Description
Standardize your deployments around the world and bring them online faster with the Vertiv™ VR rack. The Vertiv VR supports a wide variety of equipment, including: servers, storage, switches, routers, PDUs, UPSs, console port servers and KVM switches.
The Vertiv VR is delivered ready for high density environments to serve your mission critical needs — even as they evolve and change. This rack gives you the flexibility you need with easy installation.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 48U |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1022 kg |
| Removable back door | Yes |
| Removable front door | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 5.4 cm |
| Back door key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Side panel key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Maximum weight capacity | 1361 kg |
| Material | Metal |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certification | EIA 310E, UL2416, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 2419611 cm³ |
| Package depth | 1385 mm |
| Package width | 724 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Package weight | 199 kg |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1100 mm |
| Height | 2265 mm |
| Weight | 162 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 1361 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Mounting hardware included in set | 50 each M6 cage nuts and screws, Cage nut installation tool, edge protection for top panel cable entry, T30 extension driver and Keys |
| Side panels included | Yes |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Package volume | 2419611 cm³ |
| Package depth | 1385 mm |
| Package width | 724 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Package weight | 199 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Mounting hardware included in set | 50 each M6 cage nuts and screws, Cage nut installation tool, edge protection for top panel cable entry, T30 extension driver and Keys |
| Technical details | |
| Package width | 724 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Side panels included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 48U |
| Colour | |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certificates | |
| Certification | EIA 310E, UL2416, REACH |
| Material | |
| Material | Metal |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |