Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
LIEBERT 2U MICROPOD EXTERNAL View on Xvantage |
W890046 | |||
|
Liebert 2U MicroPod External maintenance Bypass for UPS PSI/PSI-XR 2200VA and PSI/GXT3/4 for 3kVA 19" Rackmount |
MP2-220L | |||
|
Lieer 2U MicroPod Exernl |
MP2-220L | |||
|
Liebert MicroPod MP2-220L - bypass-oms |
374598 | |||
| Ingram Micro CS |
LIEBERT 2U MICROPOD EXTERNAL |
W890046 | |||
|
LIEBERT Bypass Switch - 3 kVA - 16 A |
STD10103426 |
Related Products
Description
permitting scheduled maintenance or UPS replacement without discontinuing power to the critical load. Transferring back to UPS power is just as easy — simply turn the switch to the indicated
position and the load is protected by the UPS. Available in plug-andplay or hardwired options at 120V or 208V rating, units include brackets for rack mounting in any direction.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C20 coupler |
| Power plug | C19 coupler |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 432 x 89 x 89 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 432 x 89 x 89 mm |