Vertiv Liebert MP2-210K power distribution unit (PDU) 4 AC outlet(s) 2U Black
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: MP2-210K
- EAN: 0835514009924 8355140099240
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
BY PASS MANUAL FOR View on Xvantage |
W890051 | |||
|
Liebert 2U MicroPod External maintenance Bypass for UPS PSI/PSI-XR/GXT3/4 up to 1.5kVA 19" Rackmount |
MP2-210K | |||
| Ingram Micro CS |
BY PASS MANUAL FOR |
W890051 | |||
|
LIEBERT Bypass Switch - 2 kVA |
STD10100779 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £395.25 |
Related Products
Description
permitting scheduled maintenance or UPS replacement without discontinuing power to the critical load. Transferring back to UPS power is just as easy — simply turn the switch to the indicated
position and the load is protected by the UPS. Available in plug-andplay or hardwired options at 120V or 208V rating, units include brackets for rack mounting in any direction.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C14 coupler |
| Power plug | C13 coupler |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 10 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |