Vertiv Liebert ItON 800VA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.8 kVA 480 W 2 AC outlet(s)
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: LI32121CT00
- EAN: 0813829015847 0213889015847
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
LIEBERT ITON 800VA E 230V View on Xvantage |
W893209 | |||
| Ingram Micro CS |
LIEBERT ITON 800VA E 230V |
W893209 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £221.17 |
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power factor | 0.6 |
| Output power | 480 W |
| Input operation voltage (min) | 170 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Power factor | 0.6 |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Battery | |
| Battery type | VRLA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 3 min |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Stepwise |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Stepwise |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Output power factor | 0.6 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 480 W |
| Input operation voltage (min) | 170 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Power factor | 0.6 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Emergency Power Off (EPO) connector | No |
| USB port | No |
| AC outlets quantity | 2 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Safety | IEC/EN/AS 62040-1-1 |
| Certification | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 1500 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 143 x 327 x 22 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 4.9 kg |
| Width | 101 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Height | 142 mm |
| Depth | 279 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Safety | IEC/EN/AS 62040-1-1 |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Battery type | VRLA |
| Output connections | 2 x Schuko |
| Input connection type | Schuko cord |
| Dimensions (WxDxH) | 101 x 279 x 142 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 143 x 327 x 22 mm |
| Overload protection | Yes |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |