Vertiv Liebert GXT5 EXTERNAL BP 1.5KVA 2KVA UPS battery cabinet Rackmount/Tower
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: GXT5-EBC48VRT2UE
- EAN: 0767041026832
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £814.08 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible products | GXT5-1500IRT2UXLE, GXT5-2000IRT2UXLE |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 48 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certificates | |
| Certification | ANSI C62.41, GS, CSA C22.2 No. 107.1, FCC Part 15 A, EN 62040-2:2006, EN 61000-3-3:2013, EN 61000-3-2:2014, EN 62040-1:2008+A1:2013, ISTA 1A, UL 1778 5th edition |
| Weight & dimensions | |
| Width | 497 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package width | 617 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 262 mm |
| Package weight | 32.6 kg |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |