Vertiv Liebert Edge Uninterruptible Power Supply (UPS) - 3000VA 2700W 230V 2U Line Interactive AVR Tower/Rack Mount
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: EDGE-3000IRT2UXL
- EAN: 0767041031423
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EDGE UPS 3KVA 230V 2U View on Xvantage |
W895814 | |||
|
EDGE 1ph UPS 3.0 kVA input IEC60320 C20 inlet 2U output - 230V output socket groups - (6)C13 (1)C19 |
EDGE-3000IRT2UXL | |||
| Ingram Micro CS |
EDGE UPS 3KVA 230V 2U |
W895814 | |||
|
EDGE UPS 3KVA 230V 2U |
STD10026545 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 6991 hours ago | £1,248.24 | |
| Amazon | New | 6991 hours ago | £1,174.46 | |
| Amazon | New | 6991 hours ago | £1,244.21 | |
| Amazon | New | 6991 hours ago | £1,174.56 | |
| Amazon | New | £1,953.24 |
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (max) | 278 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (max) | 278 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Black |
| Safety | EN60020-1:2008+A1:2013 |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 32 kg |
| Width | 438 mm |
| Height | 88 mm |
| Depth | 630 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Safety | EN60020-1:2008+A1:2013 |