Vertiv Avocent SwitchView MM2 4-port KVM switch Black
- Brand: Avocent
- Category:
- SKU: 4SVPUA20-201
- EAN: 6364300277840 0636430027784
Offer details
Description
SUPPORTED HARDWARE
- Computers: PS2 or USB (2.0)
- Monitors: (VGA, SVGA, XGA, QVGA, SXGA, UXGA, QXGA) Maximum resolution of 2048 X1536
- Peripherals: USB (2.0) Keyboard and Mouse or PS/2 Keyboard, PS/2 Mouse, IntelliMouse (PS/2 only), IBM Scroll Point, Logitech 2 Button, Logitech Trackball Scroller, Microsoft Trackball Scroller, Microsoft Scroller, Microsoft Intelleye Five Button
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| Performance | |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power supply type | 9V DC, 1A |
| Ports quantity | 4 |
| Dimensions (WxDxH) | 220.9 x 101.6 x 43 mm |
| Compliance industry standards | En55022 Class B, EN55024,61000-3-2,6100-3-3, FCC 15 Class B, CE |
| Compatibility | PCs |
| I/O ports | - audio |