Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £182.67 | ||
| Amazon | New | £289.10 | ||
| Amazon | New | £181.00 | ||
| Amazon | New | £283.36 | ||
| Amazon | New | £232.30 |
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Number of programmable keys | 16 |
| Operating system installed | Linux |
| Handset type | Wired handset |
| Volume control | Buttons |
| Headset connectivity | DHSG/EHS |
| Product colour | Black |
| Base station | Yes |
| Technical details | |
| Number of programmable keys | 16 |
| Operating system installed | Linux |
| Handset type | Wired handset |
| Volume control | Buttons |
| Speakerphone | Yes |
| Headset connectivity | DHSG/EHS |
| Base station | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES, HTTPS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Operating system installed | Linux |
| Phone features | |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Full duplex | Yes |
| Management features | |
| Number of programmable keys | 16 |
| Volume control | Buttons |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 240 x 120 pixels |
| Display diagonal | 9.4 cm (3.7") |
| Backlight display | Yes |
| Camera | |
| Front camera | No |
| Audio | |
| Ringer type | MP3 |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.729, G.729A, G.729B |
| Speakerphone | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Network | |
| VoIP protocols | SIP, HFA |
| Networking standards | IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Supported network protocols | IP v4/v6 (SIP) IPv4 (HFA), DHCP, |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES, HTTPS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Headset connectivity | DHSG/EHS |
| Certificates | |
| Safety | CISPR22 Class B, CISPR 24 EN55032 Class B, EN55024 FCC Part 15 (CFR 47) Class B |
| Certification | CE NRTL FCC Part 68 (CFR 47) / CS-03 Part V |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Base station | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |