Tripp Lite U026-016 USB 2.0 Active Extension Repeater Cable (A M/F), 16 ft. (4.88 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U026-016
- EAN: 0037332120588 7337331918456 70 ...1918456 7044447821753 0731215328121 0524348572925 5554442478248 0163120866281 0806792211675 0887610926599 0777779823917 0100177541938 0115970927667 0999998557224 6213759713617 0999991569682 0373321205882 5053485393704 0168141245954 0172302820157 0854585323395 0767887428067 0696582429638 0151903495223 0777780528566 0014445840725 0795327629590 0641438012076 0804993673360 0163120700509more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Eaton Tripp Lite Series 16ft USB 2.0 Extension Cable Active USB-A Male / USB-A Female 16' - USB extension cable - USB (F) to USB (M) - USB 2.0 - 4.88 m - active - black View on InTouch |
7414178 | |||
|
Us 2,0 cive Exension |
U026-016 | |||
|
4.88 M USB EXTENSION CABLE M/F |
STD10122840 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £13.81 | ||
| Amazon | New | £23.27 | ||
| Amazon | New | £37.51 | ||
| Amazon | New | £18.29 | ||
| Amazon | New | £18.28 | ||
| Amazon | New | £18.48 |
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/20 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 4.88 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4.88 m |
| Package width | 114.3 mm |
| Package depth | 149.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package width | 114.3 mm |
| Package depth | 149.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 180 g |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120585 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 1.86 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 279.4 mm |
| Master (outer) case length | 355.6 mm |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120585 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |