Tripp Lite P560-015 DVI Dual Link Cable, Digital TMDS Monitor Cable (DVI-D M/M), 15 ft. (4.57 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P560-015
- EAN: 0601000664850 0763615943789 01 ...5943789 0112840342223 0011411564180 0735858140317 0102930585180 0132017917566 0887477675470 0037332149947 1320010265763 0151903092705 0777786430399 0168141362903 0373321499472 0172302609219 0887626668599more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
P560-015 |
TRI-P560-015 | |||
|
|
3.05 M DVI DIGITAL MONITOR |
CE97272 | |||
|
3.05 M DVI DIGITAL MONITOR View on Xvantage |
CE97272 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £22.51 | ||
| Amazon | New | £22.51 | ||
| Amazon | New | £20.39 | ||
| Amazon | New | £20.39 | ||
| Amazon | New | £11.25 | ||
| Amazon | New | £15.61 | ||
| Amazon | New | £38.23 | ||
| Amazon | New | £20.40 | ||
| Amazon | New | £15.61 | ||
| Amazon | New | £11.25 | ||
| Amazon | New | £20.40 | ||
| Amazon | New | £38.23 |
Related Products
Description
Use in conjunction with DVI video cards that are specified as Dual Link. Both DVI connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 4.575 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 410 g |
| Package weight | 410 g |
| Package width | 274.3 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 208.3 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 410 g |
| Package width | 274.3 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 208.3 mm |
| Technical details | |
| Ferrite bead | Yes |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332149944 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Width | 274.3 mm |
| Height | 208.3 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 3.99 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 469.9 mm |
| Master (outer) case length | 50.8 mm |
| Master (outer) case height | 460 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332149944 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |