Thrustmaster T128 Black USB Steering wheel + Pedals Analogue / Digital PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, Xbox One X, Xbox One S
- Brand: Thrustmaster
- Category:
- SKU: 4460184
- EAN: 3362934402785 3362934403492
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £741.53 |
Related Products
Description
Its lightweight wheel rim helps you really feel the sensations transmitted by the Force Feedback system, for an authentic racing experience and to optimize your racing lines. A 4-color LED strip lets you keep an eye on the engine speed, and indicates when it is time to shift gears. Thanks to the clamp-based attachment system, the racing wheel can be adjusted to fit desks and tables for quick and easy setup. The T2PM pedal set included with the racing wheel features patented frictionless magnetic technology, for enhanced precision that won’t decrease over time.
T128 has been designed for all gamers looking for a first racing wheel offering new immersive sensations, and users who want to improve their driving skills. T128 is an officially-licensed racing wheel for Xbox Series X|S and Xbox One, and is compatible with PC.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| LED backlight | Yes |
| Steering wheel rotation angle | 0 - 270, 0 - 900° |
| Gaming platforms supported | PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, Xbox One X, Xbox One S |
| Gaming control function buttons | Handbrake button, View button, Setting button, Directional buttons, Menu button, Share button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Force feedback | Yes |
| Buttons quantity | 13 |
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Response time | 30 ms |
| Drive type | Hybrid drive |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC |
| Battery | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
| Width | 260 mm |
| Height | 280 mm |
| Depth | 300 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 260 mm |
| Height | 280 mm |
| Depth | 300 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Power supply included | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB, Power |
| Packaging content | T128 racing wheel T2PM pedal set 48-watt power supply + power cable Clamping system and screw USB cable + safety release cable Quick install guide and warranty information |