Thermaltake The Tower 250 Mini Tower Mint colour, Red
- Brand: Thermaltake
- Category:
- SKU: CA-1Z9-00SLWN-00
- EAN: 4711475648876 0841163098882
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £172.56 | ||
| Amazon | New | £214.78 |
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Side window | Yes |
| Product colour | Mint colour, Red |
| Number of expansion slots | 3 |
| Maximum CPU cooler height | 21 cm |
| Maximum graphics card length | 36 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Mini Tower |
| Material | |
| Material | SPCC |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | SPCC |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | Mini-ITX |
| Side window | Yes |
| Product colour | Mint colour, Red |
| Number of expansion slots | 3 |
| Maximum CPU cooler height | 21 cm |
| Maximum graphics card length | 36 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Mini Tower |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Display diagonal | 9.91 cm (3.9") |
| Display resolution | 128 x 480 pixels |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
| Front fans installed | 2x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Side radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 281 mm |
| Height | 506 mm |
| Weight | 7.1 kg |