StarTech.com Bulk Cat 6 Ethernet Cable - 1000 ft. (304,8m) - Solid - CMR-Rated - Black - TAA Compliant
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: WIR6CMRBK
- EAN: 0065030874151
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
1000ft Cat6 Cable |
V241381 | |||
|
1000ft Cat6 Cable |
V241381 | |||
|
1000FT BULK CAT6 CABLE BOX View on Xvantage |
V934190 | |||
|
1000 ft Bulk Roll of Black CMR Cat6 Solid UTP Riser Cable - Cat 6 Riser Cable - Cat.6 CMR Ethernet Cable - 23 AWG - Black (WIR6CMRBK) - Bulk cable - 304.9 m - UTP - CAT 6 - riser, solid - black View on InTouch |
4783249 | |||
|
1000 ft Bulk Roll of Black CMR Cat6 Solid UTP Riser Cable - Cat 6 Riser Cable - Cat.6 CMR Ethernet Cable - 23 AWG - Black (WIR6CMRBK) - Bulk cable - 304.9 m - UTP - CAT 6 - riser, solid - black |
V934190 | |||
| Ingram Micro CS |
1000FT BULK CAT6 CABLE BOX |
V934190 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £483.91 | ||
| Amazon | New | £256.83 | ||
| Amazon | New | £286.55 | ||
| Amazon | New | £262.04 | ||
| Amazon | New | £260.19 | ||
| Amazon | New | £260.18 | ||
| Amazon | New | £264.75 | ||
| Amazon | New | £260.19 | ||
| Amazon | New | £294.36 | ||
| Amazon | New | £262.24 | ||
| Currys Business | StarTech.com 1000 ft Bulk Roll of Black CMR Cat6 Solid UTP Riser Cable - Cat 6 Riser Cable - Cat.6 CMR Ethernet Cable - 23 AWG - Black (WIR6CMRBK) - bulk cable - 304.9 m - black | New | 19 hours ago | £247.18 |
Description
This bulk Cat6 cable delivers reliable Gigabit network connections, which ensures high-performance capability for your demanding Ethernet applications. The Cat6 cable is riser rated for in-wall installations.
Riser Rated
This Category 6 cable has been tested for CMR riser installations, and is ideal for in-wall, between floor and elevator shaft cable runs where CMR fire rating is required.
100% copper for outstanding value
Each of our cables is manufactured using high-quality copper conductors and they are carefully constructed and tested, to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits.
23-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet and 4K or 1080p video streaming, using cables that include 23 AWG copper.
The WIR6CMRBK delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 304.9 m |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | ETL, UL, TAA, CE, REACH |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 550 MHz |
| AWG wire size | 23 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Certification | ETL, UL, TAA, CE, REACH |
| Cable length | 304.9 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |