StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cable - 1000 ft. (304,8m) - Solid - CMR-Rated - Blue - TAA Compliant
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: WIRC5ECMR
- EAN: 0065030842518 0163121162924 00 ...1162924 0088022198462 0650308425182 0851975701764 5054533358249 0132017932071 5054484358244 5054629254370 0132018274071 0132017796420 0106113554215 7426600796717 0851975718250 0191120103419 0971498248888 0172302735390 0172302737004 0617407497335 0168141522192more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
1000 ft Cat5 Solid Cable |
V241384 | |||
|
1000 ft Cat5 Solid Cable |
V241384 | |||
|
1000 FT BULK ROLL OF BLUE CMR View on Xvantage |
V932220 | |||
|
1000ft CAT5e Ethernet Cable - Blue - Bulk Roll - Solid UTP Cable - CMR Rated - Box of CAT5e Network Wire Cable (WIRC5ECMR) - Bulk cable - 305 m - UTP - CAT 5e - solid - blue - for P/N: POEEXT2GAT, ST1000SPEXI, ST5GPEXNB, USB2001EXT2P, USB2001EXT2PNA, USB2 View on InTouch |
4783181 | |||
|
1000ft CAT5e Ethernet Cable - Blue - Bulk Roll - Solid UTP Cable - CMR Rated - Box of CAT5e Network Wire Cable (WIRC5ECMR) - Bulk cable - 305 m - UTP - CAT 5e - solid - blue - for P/N: POEEXT2GAT, ST1000SPEXI, ST5GPEXNB, USB2001EXT2P, USB2001EXT2PNA, USB2 |
4783181 | |||
| Ingram Micro CS |
1000 FT BULK ROLL OF BLUE CMR |
V932220 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £190.21 | ||
| Amazon | New | £175.37 | ||
| Amazon | New | £197.19 | ||
| Amazon | New | £197.19 | ||
| Amazon | New | £180.78 | ||
| Currys Business | StarTech.com 1000ft CAT5e Ethernet Cable - Blue - Bulk Roll - Solid UTP Cable - CMR Rated - Box of CAT5e Network Wire Cable (WIRC5ECMR) - bulk cable - 305 m - blue | New | 1224 hours ago | £179.98 |
Related Products
Description
The WIRC5ECMR Cat5e 350MHz Solid UTP Cable (Blue) is CMR rated for use in walls, conduit, ceilings, etc. and is packaged as a 1000-foot bulk roll. The cable features a blue PVC jacket, which provides both flexibility and durability, while making it easier to color code network cable connections.
Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable rating | CMR |
| Frequency | 350 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 304.9 m |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Certification | UL |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.3 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 355 mm |
| Package height | 352 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 304.9 m |
| Cable rating | CMR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |