StarTech.com 50 Pkg M6 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack Cabinet
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: CABSCREWM6
- EAN: 0065030840026 0163120311279 01 ...0311279 0168141423345 0071020078232 0172302660203 4923123140261 4058829152598 0778888143323 5706998902801 0112840343046 5054533156104 0666669928835 7241870724686 0803982760692 0763615820653 5054629111680 0898029719290 5054484156109 5054565111683 6213759734971 0650308400264more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
M6 Cage Nuts & Screws |
V209484 | |||
|
M6 Cage Nuts & Screws |
V209484 | |||
|
M6 MOUNTING SCREWS SILVER View on Xvantage |
V931102 | |||
|
50 PKG M6 MOUNTING SCREWS AND CAGE NUTS |
94431 | |||
|
M6 Screws and Cage Nuts - 50 Pack - M6 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack and Cabinet - Silver (CABSCREWM62B) - Rack screws and nuts - for P/N: RACK-21U-20-WALL-OA, RACK-24U-20-WALL-OA, RK12OD2, SHELF-2U-20-CENTER-V View on InTouch |
4428812 | |||
|
50 SETS M6 MOUNTING SCREWS View on Webshop |
CABSCREWM6 | |||
|
M6 CGE NUS & SCREWS |
CABSCREWM6 | |||
| Ingram Micro CS |
M6 MOUNTING SCREWS SILVER |
V931102 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £46.51 | ||
| Amazon | New | £63.71 | ||
| Amazon | New | £51.08 | ||
| Amazon | New | £53.79 | ||
| Amazon | New | £54.87 | ||
| Amazon | New | £38.97 | ||
| Amazon | New | £52.19 | ||
| Amazon | New | £38.87 | ||
| Amazon | New | £50.97 | ||
| Amazon | New | £38.97 | ||
| Amazon | New | £59.55 | ||
| Rapid Online - Rapid Electronics Ltd. | StarTech.com CABSCREWM6 50 Sets M6 Mounting Screws - Plastic Washe... | New | £64.68 | |
| Currys Business | Startech M6 Screws and Cage Nuts - 50 Pack - M6 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack and Cabinet - Silver (CABSCREWM62B) - rack screws and nuts | New | £34.78 |
Related Products
Description
This 50 Pack of M6 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Racks and Cabinets is convenient to have on hand for installing server, network, AV and other rackmount equipment securely into your storage cabinet or server rack. Each pack includes a cage nut installation tool to ensure a fast and simple installation of each cage nut. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
The pack includes 50 screws and 50 nuts, providing enough mounting hardware to setup any rack you might be working on.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty .
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Screw |
| Material | Stainless steel |
| Head shape | Dome head |
| Connecting thread type | M6 |
| Certification | CE, REACH, TAA, RoHS |
| Product colour | Silver |
| Suitable for materials | Sheet metal |
| Proper use | General utility |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 508 g |
| Package weight | 512.8 g |
| Package width | 121 mm |
| Package height | 17 mm |
| Length | 12 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Technical details | |
| Type | Screw |
| Material | Stainless steel |
| Head shape | Dome head |
| Connecting thread type | M6 |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Certification | CE, REACH, TAA, RoHS |
| Product colour | Silver |
| Proper use | General utility |
| Harmonized System (HS) code | 73181900 |
| Packaging content | |
| Number of screw nuts | 50 |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 73181900 |