| Data transmission |
|---|
| IPS/IDS throughput | 900 Mbit/s |
| Maximum firewall connections per second | 6000 |
| Maximum firewall connections | 100000 |
| Firewall throughput | 1.3 Gbit/s |
| Firewall throughput | 1300 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| Processor cores | 4 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Vista 32/64-bit, Windows 7 32/64-bit, Windows 8.0 32/64-bit, Windows 8.1 32/64-bit, Windows 10, Mac OS X 10.4+, Linux FC3+/Ubuntu 7+/OpenSUSE |
| Certification | FCC Class B, ICES Class B, CE (EMC, LVD, RoHS), C-Tick,
VCCI Class B, UL, cUL, TUV/GS, CB, Mexico CoC by UL,
WEEE , REACH, KCC/MSIP |
| Network |
|---|
| VPN tunnels quantity | 20 |
| Number of users | 500 user(s) |
| Local user database | 150 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of VLANs | 50 |
| Security |
|---|
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, EAP-PEAP, EAP-TTLS, FIPS 140-2, MD5, SHA-1 |
| Firewall security | FIPS 140-2 (with Suite B) Level 2, UC APL, VPNC, IPv6 (Phase 2), ICSA Network Firewall, ICSA Anti-virus |
| Content filtering | HTTP URL, HTTPS IP, keyword and content scanning, Comprehensive filtering based on file types such as ActiveX, Java, Cookies for privacy, allow/forbid lists |
| DDoS protection | Yes |
| Protocols |
|---|
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, IPSec, ISAKMP/IKE, SNMP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP, RADIUS, IEEE 802.3 |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP-1, RIP-2 |
| Management features |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 7 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply | 24 W |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC Class B, ICES Class B, CE (EMC, LVD, RoHS), C-Tick,
VCCI Class B, UL, cUL, TUV/GS, CB, Mexico CoC by UL,
WEEE , REACH, KCC/MSIP |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 190 x 134 x 35 mm |
| Technical details |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Vista 32/64-bit, Windows 7 32/64-bit, Windows 8.0 32/64-bit, Windows 8.1 32/64-bit, Windows 10, Mac OS X 10.4+, Linux FC3+/Ubuntu 7+/OpenSUSE |
| Other features |
|---|
| Firewall throughput | 1300 Mbit/s |
| Authentication method | LDAP (multiple domains), XAUTH/RADIUS, SSO, Novell, internal user database, Terminal Services, Citrix |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |