SilverNet SIL DLC 50M networking cable Black Cat5e F/UTP (FTP)
- Brand: SilverNet
- Category:
- SKU: SIL DLC 50M
- EAN: 5060693980558 5715327004390
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
OUTDOOR SHIELDED ETHERNET View on Xvantage |
4M30027 | |||
| Ingram Micro CS |
OUTDOOR SHIELDED ETHERNET |
4M30027 |
Related Products
Description
The SIL DLC 50M is flexible, easy to install, and delivers up to gigabit speeds depending on your network. Thecable is suitable for a variety of applications such as, indoor and outdoor installations and can also be buried underground if needed.
Key features include a solid copper core, aluminum shielding, twisted pair wiring, and an outdoor-grade sheath. The cable comes with two shielded RJ45 plugs.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 50 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Conductor material | Copper |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable type | Crossover cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 50 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50000 mm |
| Weight | 3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 3.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |
| Other features | |
| Cable type | Crossover cable |
| Package type | Bag |