Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £54.61 |
Description
we believe good enough isn’t good enough
So, we make it a point to go above and beyond—even in the way we test our products. Military standards for drop testing require that a product like Dux be able to maintain all operating functions after plummeting 26 times for a height of 4 feet. We subjected Dux to our own extreme testing at 6.6 feet. It passed. And that calls for the best drop of all…a mic drop. Drop testing require that a product like Dux be able to maintain all operating functions after plummeting 26 times for a height of 4 feet. We subjected Dux to our own extreme testing at 6.6 feet. It passed. And that calls for the best drop of all…a mic drop.
if you’re looking to make a case all your own, the choice is clear
We use completely transparent materials for our back panel that allow you to customize your device with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there’s one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear.
you’ll get a charge out of what we’ve done with pencil charging
Enables your writing tool to come in direct contact with the iPad Pro for efficient power refreshing.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (10th gen) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Red |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (10th gen) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Red |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 476 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |