STM DUX PLUS 26.7 cm (10.5") Folio Red
- Brand: STM
- Category:
- SKU: STM-222-388KX-02
- EAN: 0810046113578 0618952511262
Offer details
Description
Compatible with the iPad (10th gen)
we believe good enough isn’t good enough
So, we make it a point to go above and beyond—even in the way we test our products. Military standards for drop testing require that a product like Dux be able to maintain all operating functions after plummeting 26 times for a height of 4 feet. We subjected Dux to our own extreme testing at 6.6 feet. It passed. And that calls for the best drop of all…a mic drop.
if you’re looking to make a case all your own, the choice is clear
We use completely transparent materials for our back panel that allow you to customize your device with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there’s one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear.
smarter storage designed to fit your apple pencil (1st gen)
Built-in storage and protection in a fitted channel.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (10th gen) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Season | All seasons |
| Product main colour | Red |
| Pattern | No pattern |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (10th gen) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Red |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 256.5 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Weight | 476 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |