Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £442.80 | ||
| Amazon | New | £449.66 |
Related Products
Description
The new Dominion KX II-101 V2 provides the secure access and control of a full-featured KVM-over-IP switch in an inexpensive, portable, nonblocking, palm-size package.
The Raritan Dominion KX II-101 V2 is a single port, KVM-over-IP switch that gives you secure remote access and control – especially for servers outside the data center. Designed as a zero-U, one port, multiuser device, it provides nonblocking, BIOS level, IP access and control – anytime, anywhere.
A series of enhanced productivity, efficiency and security features come standard in the
KX II-101 V2:
- Virtual media to mount drives/media on remote servers to support installation, remote booting and diagnostics
- Absolute Mouse Synchronization, which reduces installation time and sets a new standard for mouse synchronization
- Secure, 256-bit AES encryption and strong password settings
- At-the-rack access via a local port
- Multifunction serial port for local administration, remote power control or modem access
- Integrated remote power control with Raritan’s PX rack PDU
- Centralized access and management through CommandCenter Secure Gateway
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of computers controlled | 1 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Security algorithms | 256-bit AES, 802.1x RADIUS, FIPS 140-2, HTTPS, SSH |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| HD type | Full HD |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Security algorithms | 256-bit AES, 802.1x RADIUS, FIPS 140-2, HTTPS, SSH |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, 802.1x RADIUS, FIPS 140-2, HTTPS, SSH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 190 g |
| Other features | |
| Management protocols | TCP/IP, TELNET, SSH, HTTP, HTTPS, secure LDAP, RADIUS, LDAP, DHCP, SNMP |