| Display |
|---|
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Technology | E Ink Kaleido |
| Colour | Yes |
| Display resolution | 1264 x 1680 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| File formats |
|---|
| Document formats supported | EPUB, RTF, EPUB3, MOBI, CBR, PDF, TXT, CBZ, FlePub, HTML |
| Image formats supported | PNG, BMP, TIFF, GIF, JPEG |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Memory capacity (e-books) | 24000 |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Technical details |
|---|
| Menu languages | English, Norwegian, Spanish, Italian, Polish, Japanese, Portuguese, Swedish, Traditional Chinese, Finnish, Romanian, Czech, French, Turkish, Danish, German, Dutch |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Features |
|---|
| Menu languages | English, Norwegian, Spanish, Italian, Polish, Japanese, Portuguese, Swedish, Traditional Chinese, Finnish, Romanian, Czech, French, Turkish, Danish, German, Dutch |
| Design |
|---|
| Water-resistant | Yes |
| Product colour | White |
| Power |
|---|
| Battery capacity | 2050 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 10 W |
| Colour |
|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 114.6 mm |
| Depth | 8.3 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 199.5 g |
| Packaging content |
|---|
| AC adapter included | No |