| Display |
|---|
| Display diagonal | 15.2 cm (6") |
| Technology | E Ink Carta |
| Colour | No |
| Display resolution | 1448 x 1072 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| File formats |
|---|
| Document formats supported | CBR, CBZ, EPUB, EPUB3, FlePub, HTML, MOBI, PDF, RTF, TXT |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Memory capacity (e-books) | 12000 |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Technical details |
|---|
| Menu languages | Traditional Chinese, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Swedish, Turkish |
| Display diagonal | 15.2 cm (6") |
| Features |
|---|
| Menu languages | Traditional Chinese, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Swedish, Turkish |
| Design |
|---|
| Water-resistant | Yes |
| Product colour | Black |
| Power |
|---|
| Battery capacity | 1500 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 10 W |
| Colour |
|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 112 mm |
| Depth | 9.2 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 174 g |
| Packaging content |
|---|
| AC adapter included | No |