RAM Mounts X-Grip Phone Mount with Torque Medium Rail Base
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-B-408-75-1-A-UN7U
- EAN: 0793442952029
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | X-Grip |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Bicycle, Motorcycle |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Stainless steel, Thermally Stable Composite (TSC) |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Bicycle, Motorcycle |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Stainless steel, Thermally Stable Composite (TSC) |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 358.33 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |