RAM Mounts X-Grip Handlebar U-Bolt Mount for 7"-8" Tablets
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-B-149Z-UN8U
- EAN: 0793442940699
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Foldable | No |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Kindle Fire, Amazon Kindle Fire HD, Amazon Kindle Fire HDX, Apple iPad mini, Apple iPad mini 2, Apple iPad mini 3, Apple iPad mini 4, Asus Zenpad S 8.0, Nexus 7, Samsung Galaxy Tab 2 7.0, Samsung Galaxy Tab 3 7.0, Samsung Galaxy Tab 4 7.0, Samsung Galaxy Tab A 8.0, Samsung Galaxy Tab S2 8.0, Samsung Galaxy Tab S 8.4, |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor, Motorcycle, Outdoor |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Height adjustment | Yes |
| Remotely operated | No |
| Built-in heater | No |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Kindle Fire, Amazon Kindle Fire HD, Amazon Kindle Fire HDX, Apple iPad mini, Apple iPad mini 2, Apple iPad mini 3, Apple iPad mini 4, Asus Zenpad S 8.0, Nexus 7, Samsung Galaxy Tab 2 7.0, Samsung Galaxy Tab 3 7.0, Samsung Galaxy Tab 4 7.0, Samsung Galaxy Tab A 8.0, Samsung Galaxy Tab S2 8.0, Samsung Galaxy Tab S 8.4, |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor, Motorcycle, Outdoor |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite |
| Remotely operated | No |
| Built-in heater | No |
| Built-in charger | No |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Height adjustment | Yes |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 362 g |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Remotely operated | No |