RAM Mounts Tab-Tite Spring Loaded Holder for 8" Tablets
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-HOL-TAB24U
- EAN: 0793442947650
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £31.99 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | ASUS MeMO Pad 8 ASUS VivoTab 8 ASUS ZenPad 8.0 ASUS ZenPad S 8.0 Dell Venue 8 7840 Huawei MediaPad M3 Huawei MediaPad M3 Lite Huawei MediaPad T3 8 Lenovo Tab 2 A8 Lenovo Tab 4 8 Lenovo Tab 4 8 Plus Lenovo Tab A8-50 Lenovo Tab S8 Lenovo Tab3 8 LG G Pad F 8.0 (2nd Gen) LG G Pad II 8.0 LG G Pad X 8.0 Samsung Galaxy Tab 3 8.0 Samsung Galaxy Tab 4 8.0 Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) Samsung Galaxy Tab E 8.0 Samsung Galaxy Tab S 8.4 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Minimum device width | 9.58 cm |
| Maximum device width | 12.6 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 9.14 mm |
| Minimum device height | 20.5 cm |
| Maximum device height | 27.2 cm |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | ASUS MeMO Pad 8 ASUS VivoTab 8 ASUS ZenPad 8.0 ASUS ZenPad S 8.0 Dell Venue 8 7840 Huawei MediaPad M3 Huawei MediaPad M3 Lite Huawei MediaPad T3 8 Lenovo Tab 2 A8 Lenovo Tab 4 8 Lenovo Tab 4 8 Plus Lenovo Tab A8-50 Lenovo Tab S8 Lenovo Tab3 8 LG G Pad F 8.0 (2nd Gen) LG G Pad II 8.0 LG G Pad X 8.0 Samsung Galaxy Tab 3 8.0 Samsung Galaxy Tab 4 8.0 Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) Samsung Galaxy Tab E 8.0 Samsung Galaxy Tab S 8.4 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Minimum device width | 9.58 cm |
| Maximum device width | 12.6 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 9.14 mm |
| Minimum device height | 20.5 cm |
| Maximum device height | 27.2 cm |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Minimum device width | 9.58 cm |
| Maximum device width | 12.6 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 9.14 mm |
| Minimum device height | 20.5 cm |
| Maximum device height | 27.2 cm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 226.8 g |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |