RAM Mounts Tab-Tite Spring Loaded Holder for 7" Tablets
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-HOL-TAB2U
- EAN: 0071030287303 0793442939921
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 13454 hours ago | £37.65 | |
| Amazon | New | £35.79 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Fire HD 8 Apple iPad mini (1st Generation) Dell Venue 8 Lenovo IdeaTab A1000 Lenovo IdeaTab A2107 Lenovo IdeaTab A3000 Lenovo Tab A7-40 Lenovo Tab A7-50 Samsung Galaxy Tab 2 7.0 Samsung Galaxy Tab 7.7 |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 10.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 1.42 cm |
| Minimum device height | 17.8 cm |
| Maximum device height | 24.4 cm |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Fire HD 8 Apple iPad mini (1st Generation) Dell Venue 8 Lenovo IdeaTab A1000 Lenovo IdeaTab A2107 Lenovo IdeaTab A3000 Lenovo Tab A7-40 Lenovo Tab A7-50 Samsung Galaxy Tab 2 7.0 Samsung Galaxy Tab 7.7 |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Minimum device width | 10.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 1.42 cm |
| Minimum device height | 17.8 cm |
| Maximum device height | 24.4 cm |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 10.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 1.42 cm |
| Minimum device height | 17.8 cm |
| Maximum device height | 24.4 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |