RAM Mounts Tab-Lock Universal Spring Loaded Holder for 8" Tablets with Case
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-HOL-TABL12U
- EAN: 0793442939778 7934429397782
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £75.99 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Fire 7 Kids Amazon Fire HD 8 Kids Amazon Fire HD 8 with Case ASUS MeMO Pad 8 with Case ASUS VivoTab 8 with Case Dell Venue 8 with Case Dell Venue 8 (2014) with Case Dell Venue 8 7840 with Case Dell Venue 8 Pro with Case Huawei MediaPad M3 with Case Huawei MediaPad M3 Lite with Case Huawei MediaPad T1 8.0 with Case Huawei MediaPad T3 8 with Case Lenovo Ideapad Miix 300 with Case Lenovo IdeaTab A2107 with Case Lenovo Tab 2 A8 with Case Lenovo Tab 4 8 with Case Lenovo Tab 4 8 Plus with Case Lenovo Tab A8-50 with Case Lenovo Tab S8 with Case Lenovo Tab3 8 with Case LG G Pad F 8.0 (2nd Gen) with Case LG G Pad F2 8.0 with Case LG G Pad II 8.0 with Case LG G Pad X II 8.0 with Case Nvidia Shield Tablet with Case Panasonic Toughpad FZ-M1 Samsung Galaxy Tab 2 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab 3 8.0 with Case Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) with Case Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) with Case Samsung Galaxy Tab E 8.0 with Case Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 with Case |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Minimum device width | 12.8 cm |
| Maximum device width | 14.4 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.54 cm |
| Minimum device height | 17.1 cm |
| Maximum device height | 22.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Fire 7 Kids Amazon Fire HD 8 Kids Amazon Fire HD 8 with Case ASUS MeMO Pad 8 with Case ASUS VivoTab 8 with Case Dell Venue 8 with Case Dell Venue 8 (2014) with Case Dell Venue 8 7840 with Case Dell Venue 8 Pro with Case Huawei MediaPad M3 with Case Huawei MediaPad M3 Lite with Case Huawei MediaPad T1 8.0 with Case Huawei MediaPad T3 8 with Case Lenovo Ideapad Miix 300 with Case Lenovo IdeaTab A2107 with Case Lenovo Tab 2 A8 with Case Lenovo Tab 4 8 with Case Lenovo Tab 4 8 Plus with Case Lenovo Tab A8-50 with Case Lenovo Tab S8 with Case Lenovo Tab3 8 with Case LG G Pad F 8.0 (2nd Gen) with Case LG G Pad F2 8.0 with Case LG G Pad II 8.0 with Case LG G Pad X II 8.0 with Case Nvidia Shield Tablet with Case Panasonic Toughpad FZ-M1 Samsung Galaxy Tab 2 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab 3 8.0 with Case Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) with Case Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) with Case Samsung Galaxy Tab E 8.0 with Case Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 with Case |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Minimum device width | 12.8 cm |
| Maximum device width | 14.4 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.54 cm |
| Minimum device height | 17.1 cm |
| Maximum device height | 22.2 cm |
| Built-in charger | No |
| System requirements | |
| Minimum device width | 12.8 cm |
| Maximum device width | 14.4 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.54 cm |
| Minimum device height | 17.1 cm |
| Maximum device height | 22.2 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |