RAM Mounts Tab-Lock Tablet Holder for Google Nexus 7 with Case
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-HOL-TABL16U
- EAN: 0793442941238
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £74.99 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Google Nexus 7 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 9.2 cm |
| Maximum device width | 12.8 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.08 cm |
| Minimum device height | 18.4 cm |
| Maximum device height | 25.1 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Google Nexus 7 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Minimum device width | 9.2 cm |
| Maximum device width | 12.8 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.08 cm |
| Minimum device height | 18.4 cm |
| Maximum device height | 25.1 cm |
| Built-in charger | No |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 9.2 cm |
| Maximum device width | 12.8 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.08 cm |
| Minimum device height | 18.4 cm |
| Maximum device height | 25.1 cm |
| Power | |
| Built-in charger | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |