RAM Mounts Tab-Lock Spring Loaded Holder for 7"-8" Tablets with Cases
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-HOL-TABL4U
- EAN: 0793442935862
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £117.13 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Fire 7 with Case ASUS ZenPad C 7.0 with Case Dell Venue 7 with Case Dell Venue 7 (2014) with Case Dell Venue 7 3741 with Case Google Nexus 7 with Case HP Slate 7 with Case Huawei MediaPad T1 7.0 with Case Huawei MediaPad T3 7 with Case Lenovo IdeaTab A1000 with Case Lenovo IdeaTab A3000 with Case Lenovo Tab 2 A7-10 with Case Lenovo Tab 2 A7-20 with Case Lenovo Tab 2 A7-30 with Case Lenovo Tab 7 Essential with Case Lenovo Tab A7-30 with Case Lenovo Tab A7-40 with Case Lenovo Tab A7-50 with Case Lenovo Tab3 7 with Case LG G Pad 7.0 with Case LG G Pad X 8.0 with Case Samsung Galaxy Tab 3 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab A 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab E 7.0 with Case |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 10.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.69 cm |
| Minimum device height | 18.1 cm |
| Maximum device height | 23.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Fire 7 with Case ASUS ZenPad C 7.0 with Case Dell Venue 7 with Case Dell Venue 7 (2014) with Case Dell Venue 7 3741 with Case Google Nexus 7 with Case HP Slate 7 with Case Huawei MediaPad T1 7.0 with Case Huawei MediaPad T3 7 with Case Lenovo IdeaTab A1000 with Case Lenovo IdeaTab A3000 with Case Lenovo Tab 2 A7-10 with Case Lenovo Tab 2 A7-20 with Case Lenovo Tab 2 A7-30 with Case Lenovo Tab 7 Essential with Case Lenovo Tab A7-30 with Case Lenovo Tab A7-40 with Case Lenovo Tab A7-50 with Case Lenovo Tab3 7 with Case LG G Pad 7.0 with Case LG G Pad X 8.0 with Case Samsung Galaxy Tab 3 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab A 7.0 with Case Samsung Galaxy Tab E 7.0 with Case |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Minimum device width | 10.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.69 cm |
| Minimum device height | 18.1 cm |
| Maximum device height | 23.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 10.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 2.69 cm |
| Minimum device height | 18.1 cm |
| Maximum device height | 23.2 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |