RAM Mounts Tab-Lock Spring Loaded Holder for 7-8" Tablets with Cases
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-HOL-TABL23U
- EAN: 0793442947704
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £74.99 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab 4 8.0 with Otterbox Defender Case Samsung Galaxy Tab S 8.4 with Otterbox Defender Samsung Galaxy Tab E 8.0 with Verizon Rugged Case Samsung Galaxy Tab Active2 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 11.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 1.57 cm |
| Minimum device height | 20.1 cm |
| Maximum device height | 25.9 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab 4 8.0 with Otterbox Defender Case Samsung Galaxy Tab S 8.4 with Otterbox Defender Samsung Galaxy Tab E 8.0 with Verizon Rugged Case Samsung Galaxy Tab Active2 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Minimum device width | 11.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 1.57 cm |
| Minimum device height | 20.1 cm |
| Maximum device height | 25.9 cm |
| Built-in charger | No |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 11.2 cm |
| Maximum device width | 13.5 cm |
| Minimum device depth | 3.3 mm |
| Maximum device depth | 1.57 cm |
| Minimum device height | 20.1 cm |
| Maximum device height | 25.9 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |