QPAD FX 90 Gaming mouse pad Black
- Brand: QPAD
- Category:
- SKU: 3924
- EAN: 7350020291883
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £8.89 | ||
| Amazon | New | £10.70 |
Description
Soft top fabric gaming mousepads
QPAD®|FX series features a soft yet resistant surface designed to let you feel the mouse's movement over the pad's heat treated surface for better control. Portable and robust, you can roll it up, stick it in your pocket and slap it down for the next game.A cross-weave rubber underside firmly grips the table where you place it. QPAD®|FX is a superior quality fabric pad that gives you a sense of mastery.
Fabric surface
- Smooth, comfortable movment
- Optimal precision
- Controlled glide
- Portable and robust
Size
- FX 29 - FX 90 Size of your choice. From normal to king size.
Natural rubber
- Makes the mouse pad stay firmly on the table and provide comfort for your palm wrist.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Fabric, Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Game edition | No |
| Non-slip base | Yes |
| USB powered | No |
| Recommended usage | Universal |
| LED indicators | No |
| LED backlight | No |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Fabric, Rubber |
| Game edition | No |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Fabric, Rubber |
| Game edition | No |
| Non-slip base | Yes |
| USB powered | No |
| Recommended usage | Universal |
| LED indicators | No |
| LED backlight | No |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| LED indicators | No |
| LED backlight | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 921 g |
| Width | 900 mm |
| Depth | 420 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Weight | 790 g |
| Packaging data | |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 921 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| USB powered | No |
| Other features | |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 440 mm |