Platinet USB Flash Drive/Pen Drive 32GB, USB 3.0 (aka USB 3.1 Gen1), Black, USB version (most popular type), Blister
- Brand: Platinet
- Category:
- SKU: PMFU332
- EAN: 5907595414487
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £22.00 | ||
| Amazon | New | £31.28 |
Description
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 75 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 75 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows, Apple and Android |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows, Apple and Android |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60.8 mm |
| Height | 9.8 mm |
| Depth | 18 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows, Apple and Android |