Owl Labs Meeting Owl 3 video conferencing system 16 MP Group video conferencing system
- Brand: Owl Labs
- Category:
- SKU: MTW300-2000
- EAN: 0850022203220
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
MEETING OWL 3 360-DEGREE 1080P View on Xvantage |
CE91689 | |||
|
MEETING OWL 3 360-DEGREE 1080P |
STD10111897 | |||
|
MEETING OWL 3 360-DEGREE 1080P |
MTW300-2000 | |||
|
Meeting Owl 3 - Conference camera - colour - 1920 x 1080 - 1080p - audio - wireless - Wi-Fi - USB-C |
W128823805 | |||
|
Meeing Owl 3 Video |
MTW300-2000 | |||
|
Meeting Owl 3 - konferencekam |
415324 | |||
| Ingram Micro CS |
MEETING OWL 3 360-DEGREE 1080P |
CE91689 | |||
|
MTW300-2000 - Meeting Owl 3 360-Degree Video Conferencing Camera |
AVOWL0004 | |||
|
MEETING OWL 3 360-DEGREE 1080P View on Webshop |
MTW300-2000 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,157.61 | ||
| Amazon | New | £1,146.03 | ||
| Amazon | New | £1,240.64 | ||
| Amazon | New | £1,348.00 | ||
| Amazon | New | £1,146.03 | ||
| Amazon | New | £1,157.61 | ||
| Amazon | New | £1,348.00 | ||
| Amazon | New | £1,240.64 |
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Tilt angle range | 15 - 40° |
| Product colour | Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Tilt angle range | 15 - 40° |
| Product colour | Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Megapixel (approx.) | 16 MP |
| Digital zoom | 2x |
| Video formats supported | MP4 |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 5.48 m |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 3 |
| File formats | |
| Video formats supported | MP4 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Focus adjustment | Auto |
| Focal length range | 140 - 3048 mm |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Wide end viewing angle (normal mode) | 360° |
| Megapixel (approx.) | 16 MP |
| Digital zoom | 2x |
| Vertical field of view | 210° |
| Zoom capability | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -32 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Number of microphones | 8 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Computer system | |
| Processor family | Snapdragon |
| Other operating systems supported | Linux |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Processor model | 605 |
| Computer case | |
| Processor family | Snapdragon |
| Other operating systems supported | Linux |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source type | DC |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 272.3 mm |
| Weight | 1.18 kg |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 2.21 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 2.21 kg |