| Features |
|---|
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, GS |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Page description languages | PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PostScript 3 |
| Performance |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Grey |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Internal storage capacity | 160 GB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Card reader integrated | No |
| Sound pressure level (copying) | 57 dB |
| Sound power level (standby) | 37 dB |
| Print quality |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 3160 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Display |
|---|
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing |
|---|
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 8 s |
| Time to first page (black, normal) | 8 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Copying |
|---|
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 40 cpm |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 40 cpm |
| Time to first copy (colour, normal) | 13 s |
| Time to first copy (black, normal) | 13 s |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scan to | E-mail, FTP, SMB, USB |
| Scan speed (colour) | 40 ppm |
| Scan speed (black) | 40 ppm |
| Image formats supported | JPG |
| Document formats supported | PDF, XPS |
| Output colour depth | 24 bit |
| Greyscale levels | 9 |
| Fax |
|---|
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Storage |
|---|
| Internal storage capacity | 160 GB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Card reader integrated | No |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 630 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Maximum input capacity | 3160 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | 9, 10, C5, DL |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 250 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 60 - 105 g/m² |
| Duplex media weight | 64 - 220 g/m² |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, RJ-11, USB 2.0 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | SSL/TLS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Supported network protocols | SMTP, POP3, HTTP, DHCP, DNS, LPR, Port9100, ARP, FTP, SMB, LDAP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, LLTD |
| Product colour | Grey |
| Design |
|---|
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, GS |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (average operating) | 800 W |
| Power consumption (standby) | 130 W |
| Power consumption (PowerSave) | 60 W |
| Power consumption (off) | 2 W |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Certificates |
|---|
| Certification | CE, GS |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 522 mm |
| Depth | 604 mm |
| Height | 811 mm |
| Weight | 60 kg |
| Other features |
|---|
| Supported network protocols | SMTP, POP3, HTTP, DHCP, DNS, LPR, Port9100, ARP, FTP, SMB, LDAP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, LLTD |