| Features |
|---|
| Product colour | White |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Authentication method | PIN/ID Card |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 0 - 6000 pages per month |
| Printer management | Alidata |
| Finishing option | Yes |
| Performance |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 0 - 6000 pages per month |
| Printer management | Alidata |
| Finishing option | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | White |
| Authentication method | PIN/ID Card |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Internal memory | 163840 MB |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Sound pressure level (copying) | 57 dB |
| Print quality |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity |
|---|
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum input capacity | 3160 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Display |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing |
|---|
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 9 s |
| Time to first page (black, normal) | 8 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Copying |
|---|
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 28 cpm |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 28 cpm |
| Copying | Colour copying |
| Scanning |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scan to | E-mail, FTP, SMB, USB |
| Scan speed (black) | 40 inch/min |
| Scan speed (colour) | 40 inch/min |
| Image formats supported | JPEG XR, TIF |
| Document formats supported | PDF, XPS |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scan drivers | TWAIN |
| Greyscale levels | 8 |
| Fax |
|---|
| Fax resolution (black) | 300 x 300 DPI |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 1024 MB |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax delayed sending | Yes |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 163840 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Input & output capacity |
|---|
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 630 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum input capacity | 3160 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Print technology |
|---|
| Printer management | Alidata |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Paper tray media types | Banner |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Authentication method | PIN/ID Card |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Scan drivers | TWAIN |
| Recommended duty cycle | 0 - 6000 pages per month |
| Finishing option | Yes |
| Product colour | White |
| Security |
|---|
| Authentication method | PIN/ID Card |
| Design |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (average operating) | 800 W |
| Power consumption (standby) | 130 W |
| Power consumption (PowerSave) | 60 W |
| Power consumption (off) | 2 W |
| Energy saving mode | Yes |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 522 mm |
| Depth | 604 mm |
| Height | 675 mm |
| Weight | 50 kg |
| Other features |
|---|
| Printer management | Alidata |
| Finishing option | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Control type | Touch |