| Print technology |
|---|
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 15000 |
| Maximum duty cycle | 150000 pages per month |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 2880 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 230 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 15000 |
| Maximum duty cycle | 150000 pages per month |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | PowerPC 750 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Processor family | PowerPC |
| Software |
|---|
| Bundled software | Template Manager, Color Correct, OKI LPR, Color Correct Utility, Color Swatch Utility, Color Access Policy Manager, PrintSuperVision.net, PrintSuperVision Java, Print ControlServer, Print Control Client, Print Control Report Tool, Web Driver Installer, ICC Color Profiles, PostScript Gamma Utility, Profile Assistant, PDF Direct Print, Storage Device Manager, ColorSync Profiles, ICC Profiles |
| Printing |
|---|
| Print technology | Laser |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 36 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 21 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A3) | 19 ppm |
| Warm-up time | 85 s |
| Time to first page (black, normal) | 9 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Features |
|---|
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | No |
| Colour | Yes |
| Recommended duty cycle | 15000 |
| Maximum duty cycle | 150000 pages per month |
| Page description languages | PCL 5c, PCL XL, PostScript 3, SIDM |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 760 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Maximum input capacity | 2880 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 230 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum print size | 297 x 420 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Duplex media weight | 64 - 188 g/m² |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Ports & interfaces |
|---|
| Standard interfaces | Parallel, USB 2.0 |
| System requirements |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Network |
|---|
| Supported network protocols (IPv4) | ARP, RARP, IPv4/v6, ICMPv4/v6, TCP, UDP, LPR, FTP, TELNET, HTTP(IPP), BOOTP, DHCP, UPnP, Bonjour, WINS, SSL/TLS, SMTP, POP3, SNTP, WSDPrint, LLTD, JetDirect |
| Management protocols | SNMPv1/v3, DNS, DDNS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Performance |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | PowerPC 750 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Processor family | PowerPC |
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (standby) | 28 dB |
| Design |
|---|
| Display | LCD |
| Technical details |
|---|
| Display | LCD |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP (32-bit & 64-bit) / Server 2003 (32-bit & 64-bit) / Server 2008 R2 / Server 2008 (32-bit & 64-bit) / Vista (32-bit & 64-bit) / Windows 7 (32-bit & 64-bit)
Mac OS X (10.3.9 - 10.6.5) |
| Power consumption (printing) | 1500 W |
| Power |
|---|
| Power consumption (standby) | 200 W |
| Power consumption (PowerSave) | 28 W |
| Power consumption (printing) | 1500 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 654.5 x 623 x 471 mm |
| Width | 654 mm |
| Weight | 76 kg |
| Height | 471 mm |
| Depth | 623 mm |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | Template Manager, Color Correct, OKI LPR, Color Correct Utility, Color Swatch Utility, Color Access Policy Manager, PrintSuperVision.net, PrintSuperVision Java, Print ControlServer, Print Control Client, Print Control Report Tool, Web Driver Installer, ICC Color Profiles, PostScript Gamma Utility, Profile Assistant, PDF Direct Print, Storage Device Manager, ColorSync Profiles, ICC Profiles |
| Packaging data |
|---|
| Bundled software | Template Manager, Color Correct, OKI LPR, Color Correct Utility, Color Swatch Utility, Color Access Policy Manager, PrintSuperVision.net, PrintSuperVision Java, Print ControlServer, Print Control Client, Print Control Report Tool, Web Driver Installer, ICC Color Profiles, PostScript Gamma Utility, Profile Assistant, PDF Direct Print, Storage Device Manager, ColorSync Profiles, ICC Profiles |
| Other features |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP (32-bit & 64-bit) / Server 2003 (32-bit & 64-bit) / Server 2008 R2 / Server 2008 (32-bit & 64-bit) / Vista (32-bit & 64-bit) / Windows 7 (32-bit & 64-bit)
Mac OS X (10.3.9 - 10.6.5) |
| Power consumption (printing) | 1500 W |