| Print technology |
|---|
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity |
|---|
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Print quality |
|---|
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Software |
|---|
| Bundled software | Color Correct, OKI LPR, PrintSuperVision.net, Swatch Utility,Template Manager, Web Driver Installer, Print Control Server2, Print Control Client, Storage Device Manager, Gamma Utility, Profile Assistant, Colour Access Policy Manager |
| Sound emission |
|---|
| Acoustic pressure emissions | 54 dB |
| Power |
|---|
| Power consumption (active) | 600 W |
| Power consumption (PowerSave) | 15 W |
| Printing |
|---|
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Warm-up time | 60 s |
| Time to first page (black, normal) | 8 s |
| Time to first page (colour, normal) | 9 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 36 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 90% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Features |
|---|
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 300 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 250 g/m² |
| Media weight (tray 1) | 64-220gsm |
| Network |
|---|
| Supported network protocols (IPv4) | TCP/IP: ARP, IPv4/v6, ICMPv4/v6, TCP, UDP,LPR, FTP, TELNET, HTTP(IPP), BOOTP, DHCP, SNMPv1/v3, DNS, DDNS, UPnP, Bonjour, WINS, SSL/TLS, SMTP, POP3, SNTP, WSDPrint, JetDirect protocols. NetBIOSoverTCP, NetWare3.x, 4.x, 5.x, 6, PServer,RPrinter, ELAP, AARP, DDP, AEP, NBP, ZIP, RTMP, ATP, PAP. NetBEUI:- SMB, NetBIOS. Other:EAP |
| Network ready | Yes |
| Performance |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Internal memory | 256 MB |
| Technical details |
|---|
| Power requirements | 220-240VAC, 50/60Hz |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professionalx64 / Server 2003 / Server 2003 for x64 / Server 2008 / Server 2008 x64 / Vista (32-bit) / Vista (64-bit); Mac OS X 10.3.9 - 10.6.1 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 435 x 546 x 340 mm |
| Weight | 26 kg |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | Color Correct, OKI LPR, PrintSuperVision.net, Swatch Utility,Template Manager, Web Driver Installer, Print Control Server2, Print Control Client, Storage Device Manager, Gamma Utility, Profile Assistant, Colour Access Policy Manager |
| Packaging data |
|---|
| Bundled software | Color Correct, OKI LPR, PrintSuperVision.net, Swatch Utility,Template Manager, Web Driver Installer, Print Control Server2, Print Control Client, Storage Device Manager, Gamma Utility, Profile Assistant, Colour Access Policy Manager |
| Other features |
|---|
| Power requirements | 220-240VAC, 50/60Hz |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professionalx64 / Server 2003 / Server 2003 for x64 / Server 2008 / Server 2008 x64 / Vista (32-bit) / Vista (64-bit); Mac OS X 10.3.9 - 10.6.1 |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 90% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17 - 27 °C |
| Acoustic pressure emissions | 54 dB |
| Power consumption (active) | 600 W |