| Print technology |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 1460 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Printing |
|---|
| Print technology | Laser |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Warm-up time | 60 s |
| Time to first page (black, normal) | 8 s |
| Time to first page (colour, normal) | 9 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 36 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Maximum operating temperature range (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Features |
|---|
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 300 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 1460 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, DL |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Media weight (tray 1) | 64-220gsm |
| Paper tray media types | Envelopes, Labels |
| Network |
|---|
| Supported network protocols (IPv4) | TCP/IP: ARP, IPv4/v6, ICMPv4/v6, TCP, UDP,LPR, FTP, TELNET, HTTP(IPP), BOOTP, DHCP, SNMPv1/v3, DNS, DDNS, UPnP, Bonjour, WINS, SSL/TLS, SMTP, POP3, SNTP, WSDPrint, JetDirect |
| Network ready | Yes |
| Performance |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Technical details |
|---|
| Power requirements | 220-240VAC, 50/60 Hz |
| Networking features | Fast Ethernet |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professionalx64 / Server 2003 / Server 2003 for x64 / Server 2008 / Server 2008 x64 / Vista (32-bit) / Vista (64-bit); Mac OS X 10.3.9 - 10.6.1 |
| Power consumption (printing) | 600 W |
| Power |
|---|
| Power consumption (printing) | 600 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 340 x 435 x 604 mm |
| Weight | 29 kg |
| Other features |
|---|
| Power requirements | 220-240VAC, 50/60 Hz |
| Networking features | Fast Ethernet |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professionalx64 / Server 2003 / Server 2003 for x64 / Server 2008 / Server 2008 x64 / Vista (32-bit) / Vista (64-bit); Mac OS X 10.3.9 - 10.6.1 |
| Maximum operating temperature range (T-T) | 10 - 32 °C |
| Power consumption (printing) | 600 W |