| Print technology |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 300000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Number of PostScript fonts | 136 |
| Number of PCL fonts | 99 |
| Number of printer fonts | 282 |
| Printer fonts | Bitmap, PCL, PostScript |
| Number of bitmap fonts | 47 |
| Input capacity |
|---|
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 300000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 600 MHz |
| Printing |
|---|
| Print technology | Laser |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 28 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 3 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Features |
|---|
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Maximum duty cycle | 300000 pages per month |
| Number of PostScript fonts | 136 |
| Number of PCL fonts | 99 |
| Number of printer fonts | 282 |
| Printer fonts | Bitmap, PCL, PostScript |
| Number of bitmap fonts | 47 |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 1000 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum print size | 297 x 420 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Legal, Letter, Statement |
| Envelopes sizes | C5, DL |
| Media weight (tray 1) | 60 - 215gsm |
| Paper tray media types | Envelopes |
| System requirements |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Network |
|---|
| Supported network protocols (IPv4) | TCP/IP, Netware 5.x / 6.x, EtherTalk. TCP/IP: ARP, IPv4, ICMP, UDP, TCP, LPR, HTTP, SMTP, BOOTP, DHCP, SNMPv1, SNMPv2, DNS, WINS, IPX/SPX, Apple Bonjour |
| Network ready | Yes |
| Performance |
|---|
| Processor frequency | 600 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (standby) | 22 dB |
| Design |
|---|
| Stand-by LED | Yes |
| Technical details |
|---|
| Power requirements | 230 VAC, 50 - 60Hz |
| Networking features | 10/100 Base-TX Ethernet |
| Fonts included | Yes |
| Emulations | PCL6, PCL5e, PostScript 3, SIDM (Epson FX) |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professional x64 /Vista (32-bit) / Vista (64-bit) / Server 2003 / Server 2003 x64
Mac OS X PowerPC 10.2 +
OS X Intel 10.4.4 + |
| Number of PostScript fonts | 136 |
| Number of PCL fonts | 99 |
| Indication |
|---|
| Stand-by LED | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 32 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 498 x 640 x 525 mm |
| Weight | 44.1 kg |
| Other features |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Power requirements | 230 VAC, 50 - 60Hz |
| Stand-by LED | Yes |
| Networking features | 10/100 Base-TX Ethernet |
| Fonts included | Yes |
| Emulations | PCL6, PCL5e, PostScript 3, SIDM (Epson FX) |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professional x64 /Vista (32-bit) / Vista (64-bit) / Server 2003 / Server 2003 x64
Mac OS X PowerPC 10.2 +
OS X Intel 10.4.4 + |
| Number of PostScript fonts | 136 |
| Number of PCL fonts | 99 |